Haber Rize Emniyet Müdürü'nü şehit eden İsmail Hakkı Sarıcaoğlu'nun cezası belli oldu

Admin

Yönetici
Yönetici
Süper Moderatör
Katılım
4 Ocak 2021
Tepkime puanı
838
olay-ani_7910.jpg

Rize İl Emniyet Müdürü Altuğ Verdi, 2018 yılında makam odasında trafik polisi İsmail Hakkı Sarıcaoğlu tarafından düzenlenen silahlı saldırıda şehit düşmüştü.

Saldırgan Sarıcaoğlu ise "FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

41 SAYFALIK İDDİANAME HAZIRLANDI
Saldırıyla ilgili yürütülen çok yönlü soruşturmada 41 sayfalık iddianame hazırlanmıştı.

İddianamede, Sarıcaoğlu hakkında 'tasarlayarak kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürme' ve 'tasarlayarak 2 kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs' suçlarından 'ağırlaştırılmış müebbet hapis' ve 40 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET ALDI
Yargılanması devam edilen sanık Sarıcaoğlu hakkında ise bugün karar çıktı.

Mahkeme heyeti, Rize Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada sanık Sarıcaoğlu hakkında bir kere ağırlaştırılmış müebbet 2 kere de 26'şar yıl ağır hapis cezası verdi.

ALTUĞ VERDİ KİMDİR?
Altuğ Verdi, 1972 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 1989 yılında Polis Koleji'nden, 1993 yılında Polis Akademisi'nden mezun olması akabinde, sırasıyla İstihbarat Daire Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Kudüs Başkonsolosluğu, Şırnak Emniyet Müdürlüğü, Adana Emniyet Müdürlüğü, Birleşmiş Milletler Kosova Barış Gücü, Birleşmiş Milletler Haiti Barış Gücü, Mersin Emniyet Müdürlüğü, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Başbakanlık Koruma Dairesi Başkanlığında değişik rütbelerde görev yaptıktan sonra 28.12.2016 tarihinde 1.Sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne terfi etti.

Ayrıca Altuğ Verdi, ABD ve Almanya başta olmak üzere birçok yabancı ülke nezdinde düzenlenen toplantı ve programlarda Türkiye'yi temsil etti. 19.08.2017 tarihli Resmi Gazete ’de yayınlanan ve 2017/348 sayılı Kararname ile Rize Emniyet Müdürü olarak atandı.
 
Üst